Studenckie koło naukowe

Rachmistrz

przy Katedrze Rachunkowości

IX Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa w Toruniu

IX edycja Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej, odbywająca się w dniach 19-22.IV.2010 r. w Toruniu przyjęła jako temat przewodni „Rachunkowość wobec wyzwań współczesnej gospodarki”. Nasze Koło Naukowe reprezentowało w Toruniu pięcioro członków w osobach Magdaleny Łękawy, Małgorzaty Matury, Szymona Smandka, Andrzeja Tobis i Mateusza Wyleżoła. Niestety zabrakło z nami Ani Szczyrby i Rafała Chodzidło, współautorów referatów. Do Torunia przyjechała również Pani dr Magdalena Wójcik-Jurkiewicz, opiekun Koła.

Mimo, że Katowice i Toruń dzieli sporo kilometrów (sama podróż zajęła nam przeszło 6 godzin), nie możemy powiedzieć, że zmarnowaliśmy czas w pociągu. Jak mawiają zaprzyjaźnieni z nami członkowie KNRF „AUDYT” przy Katedrze Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – spędziliśmy ten czas na „niekończących się rozmowach o rachunkowości”. Gdy stawiliśmy się na miejscu, mimo średniego pierwszego wrażenia, Toruń urzekł nam swoim walorami estetycznymi oraz niezwykłym jak na polskie warunki ładem i porządkiem.

Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, aby wysłuchać referatów zaproszonych gości, jak również wygłosić te przygotowane przez naszych „rachmistrzów”. Należy podkreślić, że praca Anny Szczyrby i Andrzeja Tobis zatytułowana „Zawinił system czy ludzie? Rachunkowość jako jedna z przyczyn światowego kryzysu gospodarczego” zajęła II miejsce w konkursie referatów. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów. Po merytorycznej części konferencji nadszedł czas na odrobinę odstresowujących atrakcji, których w Toruniu nie brakuje. Gospodarze zabrali nas do fortu obronnego na północy miasta, gdzie po krótkim zwiedzaniu zapewnili nam świetną zabawę przy ognisku. Była to okazja do wymiany doświadczeń z innymi kołami naukowymi, jak również do niekończących się rozmów niekoniecznie o rachunkowości. Integracja nie zakończyła się jednak przy ognisku, mogliśmy ją kontynuować w jednym z toruńskich klubów studenckich.

Ale nie samą zabawą żyje człowiek, w środę rano, niezależnie od sposobu spędzenia nocy, trzeba było stawić się w sali Rady Wydziału UMK. Wysłuchaliśmy kolejne referaty, po zakończeniu których wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym pt. „Certyfikacja zawodu księgowego”. Głównym jego zagadnieniem był problem wprowadzenia przez SKwP tytułu „dyplomowany księgowy”.

Ostatniego dnia trójka z nas miała okazję sprawdzić się w konkursie zorganizowanym przy udziale KPMG Polska. Konkurs, składający się zarówno z części indywidualnej jak i drużynowej, nie przyniósł większego sukcesu, aczkolwiek za rok mamy nadzieję, że to się zmieni.

Po czterodniowym pobycie w Toruniu należało jednak wrócić do domu. Chcielibyśmy serdecznie podziękować organizatorom za zaproszenie. W szczególności jednak dziękujemy opiekun naszego koła, Pani dr Magdalenie Wójcik–Jurkiewicz na przyjazd i osobiste wspieranie członków w ich intelektualnych potyczkach w trakcie konferencji.

[Andrzej Tobis, Mateusz Wyleżoł]

Galeria: