Studenckie koło naukowe

Rachmistrz

przy Katedrze Rachunkowości

Uczelniada 2013

W dniach 13-15 listopada 2013 roku na terenie Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie odbył się XI Ogólnopolski Konkurs Amatorów Rachunkowości „UCZELNIADA” 2013. Konkurs jest organizowany przez Koło Naukowe Rachunkowości AUDYTOR działające na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim w Sopocie. Na konkurs, co roku przybywają studenci z różnych uczelni w Polsce m.in. z UE i AGH w Krakowie, SGGW w Warszawie czy WSB w Gdańsku. Oczywiście, jak co roku nie zabrakło silnej reprezentacji z UE w Katowicach, którą tworzyły dwa zespoły: „Demony księgowości” i „ Too big to fail”. W skład pierwszej drużyny wchodzili: Monika Bernaś, Piotr Małek oraz Adam Kuc, a „Too big to fail” tworzyli: Arkadiusz Kardas, Katarzyna Klepek i Piotr Kochanecki.

Pierwszego dnia zaraz po przyjeździe i krótkim odpoczynku odbyło się spotkanie integracyjno-informacyjne zorganizowane przez KN AUDYTOR. Po tym spotkaniu wszystkie drużyny miały jeszcze trochę czasu by się lepiej poznać, czy też zwiedzić piękne miasto, jakim jest Sopot.

Drugiego dnia, wypoczęci i zrelaksowani, wszyscy uczestnicy Uczelniady musieli się drużynowo zmierzyć z zadaniami z rachunkowości zarządczej ułożonymi przez wykładowców tamtejszej uczelni. Następnie każdy, indywidualnie rozwiązywał test z rachunkowości finansowej, MSR/MSSF oraz z podatków przygotowany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

 

Po takiej dawce intelektualnych zmagań, na amatorów rachunkowości czekał wysiłek fizyczny w postaci gry miejskiej. Była to kolejna drużynowa konkurencja, w której liczył się nie tylko czas, w jakim odnaleziono charakterystyczne dla Sopotu miejsca kierując się wyłącznie wskazówkami, ale także odpowiedzi na pytania z rachunkowości! Wygrana należała do drużyny, która zdobyła największą ilość punktów oraz przebyła całą trasę w jak najkrótszym czasie. Gratulacje należą się tutaj „Too big to fail”, która zdobyła w tej konkurencji II miejsce.

 

Trzeciego dnia, wcześnie rano rozpoczął się case study przygotowany przez firmę KPMG. Case trwał ponad 4 godziny, a uczestnicy mieli głównie za zadanie przekształcić bilans oraz rachunek zysków i strat z przepisów Ustawy o rachunkowości na MSR/MSSF oraz ująć powstałe z tego tytułu korekty. Po tak karkołomnym i pełnym pułapek case study uczestnicy Uczelniady mieli chwilę przerwy by móc się przygotować na Wielki Finał.

 

W tym roku tematem Wielkiego Finału było „Disco” i wszystko to, co jest z tym związane. I tak tanecznym krokiem, w rytmach disco do finału zostały zaproszone 4 drużyny: 2 z UE w Krakowie oraz „Demony księgowości” i „ Too big to fail” z Katowic. Przez 5 rund toczyła się zacięta walka o podium, jednak to ostatnia runda, w której to drużyny obstawiały kategorię oraz ilość punktów za pytanie „w ciemno” zadecydowała, kto ostatecznie zostanie zwycięzcą. Ku wielkiej uciesze naszych studentów drużyna „Too big to fail” zajęła II miejsce! Tuż za nimi na III miejscu uplasowała się drużyna „Demony księgowości”! W ten sposób członkowie Rachmistrza zdominowali podium oraz pokazali bardzo wysoki poziom. Po wręczeniu nagród i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, wszyscy udali się do pobliskiego klubu by tam razem świętować osiągnięte sukcesy oraz uczcić zakończenie kolejnej, bo już XI edycji Uczelniady.

 

Do osiągniętego sukcesu przyczyniło się również szkolenie przeprowadzone 12 listopada 2013 na UE w Katowicach z MSR 36 „Utrata wartości aktywów” przygotowane przez KPFK dr Piotr Rojek.

 

Gratulujemy sukcesu naszym studentom!

[nggallery id=3]