VII OGÓLNOPOLSKIE DNI RACHUNKOWOŚCI
„Ryzyko nadużyć w rachunkowości i finansach”
W dniach od 6 – 8 kwietnia 2016 r. Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości „Rachmistrz” zorganizowało VII Ogólnopolskie Dni Rachunkowości. Wydarzenie objęli patronatem honorowym: prorektor ds. Edukacji i Współpracy z Zagranicą Prof. dr hab. Wojciech Dyduch, Prezydent Miasta Katowice oraz Krajowa Izba Doradców Podatkowych.
SKNR „Rachmistrz” wraz z firmą EY zorganizowało po raz pierwszy konferencję naukową „Ryzyko nadużyć w rachunkowości i finansach”. W konferencji udział wzięło 26 studentów, którzy przyjechali do Katowic z Krakowa, Rzeszowa, Poznania, Łodzi, Torunia i Gdańska. Otwarcia VII Ogólnopolskich Dni Rachunkowości dokonał Prof. UE dr hab. Józef Pfaff. Celem była popularyzacja rachunkowości jako dziedziny wiedzy oraz narzędzia do właściwego przedstawiania rzeczywistości gospodarczej. Wprowadzenia do tematu konferencji dokonali Elżbieta Friedrich i dr Rafał Rydzak przedstawiciele firmy EY, którzy na praktycznych przykładach zaprezentowali tematykę audytu śledczego w finansach.
Następnie podczas prezentacji studentów można było dowiedzieć się sporo o przykładowych nadużyciach, roli audytu śledczego w podmiotach gospodarczych, a także o cienkiej linii jaka dzieli rachunkowość kreatywną od agresywnej. Wybór najlepszego referatu nie był łatwy ostateczne wyniki przedstawiały się następująco:
I miejsce – Marzena Bąk oraz Magdalena Witkoś „Whistleblowing-przejaw odwagi czy żądza zysku” (UE Kraków)
II miejsce – Szymon Dobrowolski oraz Dariusz Długołęcki „Ryzyko nadużyć w kontekście organizowania i funkcjonowania kontroli wewnętrznej” (UE Poznań)
III miejsce – Maksymilian Cemel oraz Krzysztof Knopp „Corporate governance w systemie bankowym w świetle nowelizacji ustawy Prawo bankowe” (UE Poznań)
Nagrody w konkursie referatów wręczył członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych Pan Krzysztof Janas. Pierwszą konferencję można uznać za udaną. A przy wsparciu firmy EY zostanie również wydana monografia naukowa.
Po zakończeniu konferencji uczestnicy VII ODR zmierzyli się z case study przygotowanym przez firmę EY. Tym razem studenci wcielając się w rolę audytora musieli zmierzyć się z branżą budowlaną zwracając szczególną uwagę na problemy księgowe, audytowe, podatkowe i transakcyjne. Niepokonane w tym konkursie okazały się Piernikowe Księgowe, czyli Anna Olewnik i Aniela Potka z UMK w Toruniu. Drugie miejsce zajęła drużyna Aktywno-pasywnych z UE w Poznaniu – Iza Fabisiak, Michał Michnik, natomiast na najniższym stopniu podium znalazła się drużyna Finance Team z Uniwersytetu Gdańskiego – Emilia Martyka oraz Aleksandra Kaczmarek. Główny sponsor VII ODR zaprezentował na zakończenie zakres swojej działalności. Przedstawiciele poszczególnych działów opowiedzieli o zakresie obowiązków i charakterze swojej pracy. Ponadto przedstawione zostały zasady rekrutacji oraz możliwa ścieżka kariery w firmie EY.
Uczestnicy wzięli również udział w spotkaniu z Panem Łukaszem Mazurem współwłaścicielem Grupy ECDDP, na którym prowadzono dyskusje na temat sprawiedliwości podatkowej. Zaprezentowane podczas warsztatu przykłady pozwolił jego uczestnikom zastanowić się nad międzynarodowym planowaniem podatkowym, które jest szczególnie atrakcyjne w sytuacji, gdy oczekiwane przychody mają mieć znaczącą wartość. Raje podatkowe są wykorzystywane przez przedsiębiorców głównie do transferowania zysków i unikania płacenia wyższych podatków w krajach macierzystych.
Ostatniego dnia goście zmierzyli się jeszcze z jednym case study, tym razem z zakresu opodatkowanie dochodów z zagranicy osób fizycznych. Konkurs przeprowadziła firma BZM Consulting. Najlepsze okazały się studentki z Politechniki Rzeszowskiej pierwsze miejsce zdobyły Anna Kowal i Magdalena Danak, a drugie Lidia Śmigiel i Anna Lis. Na najniższym stopniu podium stanęła Anna Olewnik reprezentująca UMK w Toruniu.
W ramach dodatkowych atrakcji SKNR „Rachmistrz” zorganizowało grę miejską pt. Brygada na tropie, w której zwyciężyła drużyna „Pierniczków na tropie” z Torunia. Uczestników zabrano również do Muzeum Śląskiego, gdzie mogli poznać walory i historię naszego regionu. Wieczorami goście oraz członkowie koła integrowali się na wspólnej zabawie m.in. w gry planszowe oraz kalambury.