Studenckie koło naukowe

Rachmistrz

przy Katedrze Rachunkowości

IX edycja – 2018

 

IX EDYCJA OGÓLNOPOLSKICH DNI RACHUNKOWOŚCI

„Badanie ujawnień niefinansowych w spółkach giełdowych – wyzwaniem dla rachunkowości i finansów”

 

 

 

Za nami IX Ogólnopolskie Dni Rachunkowości – jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu SKNR „Rachmistrz”. Miesiące przygotowań i starań po to, by wszystko było dopięte na ostatni guzik i mogło wydać dobre owoce. Czas zatem na podsumowanie!

 

Po raz kolejny IX Ogólnopolskie Dni Rachunkowości zostały połączone z konferencją naukową. Tym razem jednak została ona skierowana zarówno do studentów, jak i doktorantów. Tegoroczny temat konferencji brzmiał: „Badanie ujawnień niefinansowych w spółkach giełdowych – wyzwaniem dla rachunkowości i finansów” i był on niejako kontynuacją zeszłorocznej konferencji organizowanej w ramach Ogólnopolskich Dni Rachunkowości. Tematyka konferencji Sesje referatowe zostały podzielone na 2 panele, które odbyły się kolejno pierwszego i drugiego dnia konferencji. Ostatniego dnia ODR poznaliśmy zwycięskie drużyny w konkursie referatów, a byli to:

 • Paulina Szymanek oraz Wojciech Wicher, studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – I miejsce za referat pt. „Badanie i ocena zastosowania się dwóch wybranych spółek giełdowych sektorabankowego do wymagań ustawy orachunkowości w zakresie raportowaniaujawnień niefinansowych według wytycznych GRI Standards”
 • Kamil Płatek oraz Patryk Bilski studenci Uniwersytetu Łódzkiego – II miejsce w konkursie referatów za referat pt. „Ujawnienia niefinansowe na przykładzie wybranych spółek giełdowych branży chemicznej”
 • Katarzyna Hajdo oraz Daria Bodek studentki Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa – III miejsce za referat pt. „Badanie ujawnień niefinansowych na przykładzie polskich marek z sektora odzieżowego”

 

Jednakże konferencja naukowa to tylko część Ogólnopolskich Dni Rachunkowości. Uczestnicy mogli również sprawdzić się w dwóch konkursach przeprowadzonych przez jednostki będące współorganizatorami naszego wydarzenia. Firma EY – nasz główny sponsor –przygotowała zamknięte pytania sprawdzające oraz 3 zadania typu casestudy, które dotyczyły zagadnień leasingu finansowego, konsolidacji sprawozdań finansowych oraz wyceny środków trwałych. W tym konkursie zostały wyróżnione 3 zwycięskie drużyny:

 

 • I miejsce – Kamil Płatek oraz Patryk Bilski studenci Uniwersytetu Łódzkiego
 • II miejsce – Paulina Szymanek oraz Wojciech Wicher studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
 • III miejsce – Klaudia Woźnicka i Wioleta Swinka, studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członkinie SKNR Rachmistrz

 

Z kolei Instytut CIMA we współpracy z naszym Kołem przygotował zadania z zakresu rachunkowości zarządczej, których ocena również pozwoliła na wyłonienie 3 najlepszych drużyn. Wyniki były następujące:

 • I miejsce – Paulina Szymanek oraz Wojciech Wicher studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
 • II miejsce–Joanna Kierat, Ewa Sikora, Politechnika Częstochowska
 • III miejsce – Jolanta Kowal oraz Agnieszka Łukasik, studentki Politechniki Rzeszowskiej

 

Mieliśmy również zaszczyt wziąć udział w wykładzie prof. dr hab. Jolanty Chluskiej z Politechniki Śląskiej, która przybliżyła nam tematykę ujawnień niefinansowych omawiając niektóre problematyczne kwestie zarówno z perspektywy teoretyka, ale również (jako wieloletni biegły rewident) z perspektywy doświadczonego praktyka gospodarczego. Wraz z prof. dr hab. Jolantą Chluską w mury naszej uczelni przybyło kilka zespołów studentów z tamtejszej Politecjniki, którzy również partycypowali w sesjach referatowych oraz konkursach.

 

Na nasze zaproszenie do wzięcia udziału w IX Ogólnopolskich Dniach Rachunkowości odpowiedziała także firma UHY ECA S.A. Dr Roman Seredyński  – Parter Zarządzający firmy – przygotował dla uczestników wykład szkoleniowy dotyczący tematu konferencji, za co serdecznie dziękujemy.

 

Nieodłącznym elementem Ogólnopolskich Dni Rachunkowości, który stał się już tradycją, jest gra miejska organizowana przez członków SKNR Rachmistrz. Uczestnicy musieli przenieść się do Wioski Smerfów, aby rozwiązać pewne zagadki dotyczące praw pracowniczych, ochrony środowiska oraz ujawniania informacji finansowych i niefinansowych, które trapiły myśli Papy Smerfa – od lat sprawującego w Wiosce Smerfów pieczę nad poprawnym funkcjonowaniem mechanizmów rynkowych. Uczestnicy chętnie wzięli udział w zabawie a najlepsi z nich zostali nagrodzeni w następującej kolejności:

 • I miejsce – Kamil Płatek
 • II miejsce – Agnieszka Łukasik
 • III miejsce – Patryk Bilski

 

W tym roku gościliśmy uczestników z Krakowa, Rzeszowa, Poznania, Łodzi, Częstochowy i Katowic którym bardzo gorąco dziękujemy za przybycie, sumienne przygotowanie prezentacji referatowych oraz chęć uczestnictwa w przygotowanych przez nas atrakcjach. IX Ogólnopolskie Dni Rachunkowości dobiegły końca… Do zobaczenia za rok!

 

Dziękujemy bardzo wszystkim partnerom, którzy wsparli nas podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskich Dni Rachunkowości!