Studenckie koło naukowe

Rachmistrz

przy Katedrze Rachunkowości

X edycja – 2019

X OGÓLNOPOLSKIE DNI RACHUNKOWOŚCI

„Rachunkowość XXI wieku – kierunki zmian”

 

Za nami X Ogólnopolskie Dni Rachunkowości – jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu SKNR „Rachmistrz”.

Miesiące przygotowań i starań po to, by wszystko było dopięte na ostatni guzik i mogło wydać dobre owoce. Czas zatem na podsumowanie!

 

Podczas jubileuszowych X Ogólnopolskich Dni Rachunkowości po raz kolejny odbyła się konferencja naukowa. Tegoroczny temat konferencji brzmiał: „Rachunkowość XXI wieku – kierunki zmian”.

 

 

Sesje referatowe zostały podzielone na 2 panele, które odbyły się kolejno pierwszego i drugiego dnia konferencji. W konkursie referatów zwycięskie miejsca, za najlepsze referaty zarówno pod względem merytorycznym, adekwatnym do tematu konferencji jak i pod względem sposobu prezentacji, zajęli:

  • Magda Klimek oraz Arkadiusz Górny, studenci Uniwersytetu Gdańskiego – I miejsce za referat pt. „Skutki wprowadzenia nowej metody składania deklaracji PIT-37 do urzędu skarbowego”
  • Monika Kmetko i Klaudia Traciak studenci Politechniki Rzeszowskiej – II miejsce w konkursie referatów za referat pt. „Zmiany w obszarze rozliczania kosztów podatkowych samochodu osobowego w przedsiębiorstwie”
  • Dariusz Wielicki oraz Tymoteusz Nowacki studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – III miejsce za referat pt. „Rozwój systemów ERP i ich wpływ na zawód księgowego”

 

Jednakże konferencja naukowa to tylko część Ogólnopolskich Dni Rachunkowości. Uczestnicy mogli również sprawdzić się w dwóch konkursach przeprowadzonych przez jednostki będące współorganizatorami naszego wydarzenia. Firma EY – nasz główny sponsor –przygotowała 2 zadania typu case study, które dotyczyły zagadnień konsolidacji sprawozdań finansowych oraz dostrzegania zagrożeń. W tym konkursie zostały wyróżnione 3 zwycięskie drużyny:

  • I miejsce – Martyna Pilarska oraz Beata Bujoczek studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członkinie SKNR Rachmistrz
  • II miejsce – Dariusz Wielicki i Tymoteusz Nowacki studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
  • III miejsce – Natalia Słonka i Bożena Kiczmer, studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członkinie SKNR Rachmistrz

 

Z kolei przedstawiciele Grant Thornton przeprowadzili warsztat nt. rozliczania delegacji służbowych, a później uczestnicy rozwiązywali praktyczne case study, których ocena również pozwoliła na wyłonienie 3 najlepszych drużyn. Wyniki były następujące:

  • I miejsce – Magda Klimek i Akradiusz Górny studenci Uniwersytetu Gdańskiego,
  • II miejsce– Natalia Słonka i Bożena Kiczmer, studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
  • III miejsce – Dominika Rubaj i Natalia Rubaj, studentki Uniwersytetu Gdańskiego

Na nasze zaproszenie do wzięcia udziału w X Ogólnopolskich Dniach Rachunkowości odpowiedziała także firma UHY ECA S.A. Dominik Biel Parter Zarządzający firmy i Patryk Steidten  – Audit Manager firmy – przygotował dla uczestników wykład szkoleniowy dotyczący tematu konferencji, za co serdecznie dziękujemy.

Nieodłącznym elementem Ogólnopolskich Dni Rachunkowości, który stał się już tradycją, jest gra miejska organizowana przez członków SKNR Rachmistrz. Uczestnicy mieli okazję poznać Katowice Szlakiem Śląskiej tradycji. Uczestnicy chętnie wzięli udział w zabawie, a najlepsza drużyna – Magda Klimek i Arkadiusz Górny – zostali nagrodzeni upominkami od Miasta Katowice.

W ramach integracji uczestnicy konferencji wybrali się na wycieczkę do kopalni Guido w Zabrzu, gdzie mogli zjechać pod ziemię i dowiedzieć się jak wygląda praca górnika.

3 dnia konferencji, 12 kwietnia odbył się I Ogólnopolski konkurs „Klubowe Wyzwanie Rachunkowe” organizowany przez Klub Młodych Księgowych, w którym wzięli udział zarówno uczestnicy konferencji jak i studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.  1 miejsce zajęła Dominika Gotfryd, 2 miejsce Patrycja Klencz 3 miejsce Karolina Górska.

W tym roku gościliśmy uczestników z Gdańska, Rzeszowa, Poznania, Łodzi i Katowic którym bardzo gorąco dziękujemy za przybycie, sumienne przygotowanie prezentacji referatowych oraz chęć uczestnictwa w przygotowanych przez nas atrakcjach.

Serdecznie dziękujemy naszym Partnerom Głównym: EY oraz ACCA oraz naszym Partnerom: UHY ECA, rachunkowość, Grant Thornton, Same Maszkety.

Dziękujemy także Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i miastu Katowice za objęcie wydarzenia patronatem honorowym.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

X Ogólnopolskie Dni Rachunkowości dobiegły końca… Do zobaczenia za rok!