Razem z Kołem Prawa Podatkowego z Uniwersytetu Śląskiego, podjęliśmy wspólną inicjatywę pod nazwą NAUKOWE ŚRODY. Projekt polegał na tym, że przez 3 kolejne środy począwszy od 30 listopada, a skończywszy na 14 grudnia, członkowie obu Kół wcielili się w rolę szkoleniowców i przeprowadzali warsztaty z zakresu rachunkowości i podatków dla zainteresowanych studentów z obu Uczelni. Każde spotkanie składało się z części teoretycznej i praktycznej, podczas której rozwiązywane były zadania, dzięki czemu słuchaczom łatwiej było zrozumieć omawiany temat. Co pilniejsi i aktywniejsi zostali nawet nagrodzeni drobnymi gadżetamiprzygotowanymi przez organizatorów spotkań. Z kolei wszyscy uczestnicy, którzy czynnie wzięli udział w co najmniej 2 szkoleniach – w sumie ok. 80 osób – otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w projekcie.
„Sporządzanie sprawozdania finansowego” to ostatni temat szkolenia z cyklu spotkań dedykowanych przyszłym prawnikom. Głównym jego założeniem było podsumowanie omówionych wcześniej zagadnień poprzez stworzenie sprawozdania finansowego złożonego z bilansu i rachunku zysków i strat. Niezbędne było wskazanie na kilka istotnych kwestii związanych z tym tematem, m.in. czas sporządzenia owego dokumentu oraz, co najważniejsze, kto i po co się nad tym trudzi.
„Grupy kapitałowe. Amortyzacja. Wspólnicy spółki, a CIT” to temat kolejnego szkolenia. Jak się okazało, zagadnienie grup kapitałowych jest czarną magią dla studentów UE, którzy mimo rzetelnego przygotowania prowadzących nie zapałali to tego tematu sporym entuzjazmem. Co innego, jeżeli chodzi o amortyzację. Temat co prawda znany dla każdego studenta, aczkolwiek tym razem omawiany bardziej z punktu podatkowego. Liczne przykłady, omówienie znaczących kruczków prawnych i spora dyskusja na ten temat z pewnością nie jednemu ze słuchaczy rozjaśniły to zagadnienie.
14 grudnia odbył się ostatni już wykład z cyklu „Naukowe środy” zorganizowany we współpracy z Kołem Prawa Podatkowego z UŚ. „VAT a opodatkowanie sprzedaży nieruchomości na gruncie europejskich i krajowych interpretacji podatkowych. Ujęcie praktyczne”. Jak sam tytuł wskazuje, warsztat dotyczył, budzącego wiele wątpliwości i niejasności wśród studentów rachunkowości, podatku VAT. Doskonale przygotowani, przyszli specjaliści ds. podatków studenci prawa w sposób bardzo przystępny , przejrzysty, a nawet humorystyczny przybliżyli uczestnikom spotkania tematykę podatku od wartości dodanej.
Członkowie Rachmistrza jak i wszyscy uczestnicy biorący udział projekcie „Naukowe środy” bardzo pozytywnie oceniają współpracę z kolegami z Uniwersytetu Śląskiego, mając jednocześnie nadzieje na dalszą współpracę oraz kolejne wspólne przedsięwzięcia. Zarówno organizatorom jak i wszystkim uczestnikom projektu dziękujemy!
Galeria: