Studenckie koło naukowe

Rachmistrz

przy Katedrze Rachunkowości

VIII edycja – 2017

VIII OGÓLNOPOLSKIE DNI RACHUNKOWOŚCI

„Ujawnianie informacji niefinansowych wyzwaniem dla rachunkowości i finansów”

 

W dniach od 24 – 26 kwietnia 2017r. miały miejsce VIII Ogólnopolskie Dni Rachunkowości.

SKNR „Rachmistrz” wraz z firmą EY w ramach wydarzenia zorganizowało już po raz drugi konferencję naukową, a jej tegoroczny tytuł brzmiał „Ujawnianie informacji finansowych i niefinansowych wyzwaniem dla rachunkowości i finansów”. Na konferencję przyjechali studenci z Krakowa, Rzeszowa, Poznania, Łodzi, Torunia oraz Gdańska.

Celem konferencji była popularyzacja rachunkowości jako dziedziny wiedzy oraz narzędzia do właściwego przedstawiania rzeczywistości gospodarczej. Po uroczystym rozpoczęciu konferencji przez dr Magdalenę Wójcik-Jurkiewicz i prof. Andrzeja Piosika, przedstawiciele firmy EY dokonali wprowadzenia do tematu konferencji prezentując na praktycznych przykładach tematykę ujawnień finansowych i niefinansowych.

Następnie podczas licznych prezentacji studentów można było dowiedzieć się sporo o informacjach ujawnianych w sprawozdaniach finansowych, szczególnie wśród spółek sektora energetycznego oraz o społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Wybór najlepszego referatu nie był łatwy, ostateczne wyniki przedstawiały się następująco:

I miejsce ex aequo Dawid Chumski oraz Nikodem Szewczyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

II miejsce – Natalia Malik oraz Michał Jagiełka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

III miejsce – Aleksandra Błyskal i Monika Kmetko z Politechniki Rzeszowskiej

Oprócz możliwości wygłoszenia referatu podczas konkursu uczestnicy mieli okazję do sprawdzenia swojej wiedzy w testach i warsztatach organizowanych przez firmy współpracujące z nami podczas tego wydarzenia tj. EY, BZM Consulting czy UHY ECA.

Pierwsze miejsce w case study firmy EY pozostawiając konkrecję daleko w tyle zdobyły Martyna Karaszewska i Monika Zając z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Kolejne miejsca zajęły Honorata Pawelczyk i Karolina Sychta z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Sylwia Wszeborowska i Klaudia Olszewska z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wyniki case study na temat podatku VAT przeprowadzonego ostatniego dnia konferencji przez firmę BZM Consulting kształtowały się następująco:

I miejsce – Sylwia Wszeborowska i Klaudia Olszewska z Uniwersytetu Gdańskiego

II miejsce – Emilia Jadanowska i Justyna Janicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

III miejsce – Marta Głowacka i Aleksandra Trajdos z Uniwersytetu Łódzkiego

Członkowie Koła przygotowali dla uczestników również kilka atrakcji m.in. wycieczkę do Muzeum Tyskich Browarów Książęcych oraz grę miejską, która miała miejsce w katowickiej Strefie Kultury. Grę z najlepszym wynikiem ukończyła drużyna AudytorTeam czyli Emilia Martyka i Urszula Wykowska z Uniwersytetu Gdańskiego, zaraz za nimi uplasowały się Sylwia Wszeborowska i Klaudia Olszewska również z UG. Ostatnie miejsce na podium zajęły Emilia Jadanowska i Justyna Janicka z UMK w Toruniu. Na dodatkowe wyróżnienie zasłużyły Honorata Pawelczyk i Karolina Sychta z UMK w Toruniu.

Wydarzenie nie miałoby miejsca gdyby nie wsparcie patronów oraz sponsorów. Serdecznie dziękujemy głównemu sponsorowi EY oraz pozostałym sponsorom – Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach, BZM Consulting, UHY ECA, SSCE Arcelor Mittal, Krajowej Izbie Doradców Podatkowych, Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, Wydawnictwu Rachunkowość, Wydawnictwu Onepress oraz Wydawnictwu Podatkowemu Gofin.

 

Dziękujemy również uczestnikom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia i zapraszamy za rok do udziału w kolejnej edycji.