Studenckie koło naukowe

Rachmistrz

przy Katedrze Rachunkowości

V Ogólnopolskie Dni Rachunkowości – Relacja.

W dniach 23-25 kwietnia, już piąty rok z rzędu, Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości „Rachmistrz” działające przy Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach organizowało w murach Uczelni Ogólnopolskie Dni Rachunkowości, objęte honorowym patronatem Prorektora ds. edukacji Prof. UE dr hab.  Wojciecha Dyducha oraz Prezydenta Miasta Katowice. Wydarzenie to zgromadziło osiem trzyosobowych studenckich drużyn z całej Polski. Nie zabrakło przedstawicieli Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Uczestnicy V Ogólnopolskich Dni Rachunkowości przyjechali do Katowic, aby mierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez specjalistów praktyki z zakresu rachunkowości.

24 kwietnia, z samego rana, wiedza i umiejętności Uczestników wystawione zostały na pierwszą próbę. Case Study przygotowany przez wiodącą i dobrze wszystkim znaną firmę audytorską EY (dawniej Ernst&Young) obejmował zadania z zakresu ustawy o rachunkowości, Międzynarodowych Standardów Sprawodzawczości Finansowej oraz sporządzania i badania sprawozdań finansowych. Po niemal dwóch godzinach wysiłku nastąpił czas na integracyjną przerwę kawową – podczas którch z dumą prezentowaliśmy Uczestnikom fantastyczne korytarze i tarasy budynku CNTI. Po przerwie wszystkim gościom oraz członkom „Rachmistrza” przedstawili się reprezentanci nowo powstałej Akademickiej Fundacji Rachunkowości i Audytu im. Dr Piotra Rojka, proponując jednocześnie konkurs, w którym wkrótce będą mogli wziać udział wszyscy studenci z całej Polski. Została nam przybliżona działalność Fundacji, z którą nasze koło pragnie podjąć w niedalekiej przyszłości bliską współpracę.

Po obiedzie Goście zaproszeni zostali do wzięcia udziału w przygotowanym specjalnie dla nich „Marszu Studenta”. Z wielkim zapałem wypełniali pozycje na „karcie obiegowej” wykonując zadania na dziesięciu przystankach rozmieszczonych na całym kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zadanie wymagały niecodzienniej kreatywności, poczucia humoru i dużej dozy luzu w obliczu ich niedorzeczności. Zabawa była przednia, a rywalizacja zacięta.

Wieczorem tego dnia wszystkie emocje zostały rozładowane podczas imprezy w murach Klubu Studenckiego „Arkada”. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas „Marszu Studenta” znalezienie budynku F nie było dla Uczestników trudnością. Szczęśliwie wszyscy wykrzesali z siebie dość siły, aby wzajemnie raczyć się pokazem swoich umiejętności tanecznych.

Ostatni dzień rozpoczął się od naszpikowanego podchwytliwymi zagadnieniami podatkowego Case Study przygotowanego przez firmę BZM Consulting. Sprawdzona została wiedza Uczestników z zakresu podatku od towarów i usług, ze szczególnym uwzględnieniem zmian, jakie następowały w przeciągu 2013 roku. Po dwóch godzinach wysiłku część konkursowa dobiegła końca.

Uczestnicy raczyli się obiadem, a w CNTI trwały przygotowania do uroczystego zakończenia. Wkrótce emocje sięgały zenitu w oczekiwaniu na wyniki. Najpierw ogłoszono zwycięzców Marszu Studenta: pierwsze miejsce zajęła drużyna z Łodzi „Sigma SKNR”, drugie „Baltic Girls” z Sopotu, a na trzecim uplasowały się dziewczyny z Rzeszowa – drużyna „Assets”. Po omówieniu case study przeprowadzonego przez BZM Consulting przyszedł czas na wyłonienie drużyn, które nie dały się zwieść podatkowym pułapkom. Mistrzyniami ponownie okazała się drużyna „Assets” z Uniwersytetu Łódzkiego, tuż za nimi na podium znalazły się dziewczyny z drużyny „KJK” z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a trzecie miejsce zajęła drużyna „Baltic Girls” z Uniwersytetu Gdańskiego. W pełnym napieciu nastał czas na prezentację firmy EY oraz ogłoszenie wyników z case study rodem wprost ze świata audytu. W tej dziedzinie niepokonana była drużyna o wdzięcznej nazwie „jakaś nazwa” z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a drugie miejsce przypadło w udziale drużynie „Mastersi” z Uniwersytetu Gdańskiego. Na podium ponownie nie zabrakło też miejsca dla drużyny„SKNR Sigma”.
Z rękami pełnymi nagród Uczestnicy udali się na mniej oficjalną część zakończenia, gdzie zaserwowany został przepyszny tort.  W radosnej atmosferze, podczas ożywionych rozmów, czas V Ogólnopolskich Dni Rachunkowości powoli dobiegł końca. Pozostaje nam cieszyć się z sukcesów i czekać na przyszłoroczną edycję.

 

[nggallery id=5]