W dniach 25 oraz 26 listopada 2009 na Akademii Ekonomicznej w ramach współpracy naszego koła naukowego z Grupą Gumułka odbyły się 2 wykłady prowadzone przez ich specjalistów. Pierwszy z nich, o tematyce „Leasing jako forma finansowania działalności jednostki z punktu widzenia podatkowego i bilansowego”, przeprowadziła pani Janina Czaja, biegły rewident. Frekwencja trochę nie dopisała, ale osoby, które zdecydowały się środowe wczesne popołudnie spędzić w bud. A, z pewnością są zadowolone ze swojej decyzji. Wykładowca głównie skupił się na praktycznym ujęciu leasingu : zwrócił nam uwagę na niektóre prawne aspekty jego wykorzystania w przedsiębiorstwie, rozliczanie umów leasingowych w księgach a także przybliżył nam nieco instytucję leasingu zwrotnego. W trakcie wykładu jak i po jego zakończeniu pani Janina chętnie też odpowiadała na pytania studentów dotyczące m.in. leasingu z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Czwartkowy wykład, o tematyce „Praktyczne zastosowanie ustawy o VAT w ramach bieżącej działalności jednostki oraz jej rozliczeń”, zgromadził osoby nie tylko ze specjalności rachunkowość lecz również m.in. bankowości a nawet z wydziału Zarządzania. Prowadzący Marcin Kolmas – konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego – w bardzo przystępny sposób przedstawił nam czynności, które musimy wykonać zakładając działalność gospodarczą, a do których jesteśmy zobowiązani ustawą o VAT, a także omówił praktyczne aspekty zakładania firmy z punktu widzenia ustawy. Dodatkowo omówił także możliwości dochodzenia swoich praw przed Organami Skarbowymi oraz przybliżył nieco proces uzyskiwania interpretacji skarbowych. Ciekawym punktem wykładu było również zaprezentowanie nam deklaracji rejestracyjnych dla podatnika VAT. Podobnie też jak poprzedni wykładowca, pan Marcin chętnie odpowiadał na pytania studentów z zakresu postępowania Urzędów Skarbowych oraz obowiązków rejestracyjnych.
Podsumowując oba wykłady, z pewnością wynieśliśmy z nich wiele pożytecznego. Poznaliśmy praktyczne aspekty ujęcia leasingu oraz zastosowania ustawy o VAT. Co zasługuje też na szczególną uwagę, to forma, z jaką przekazano nam te informacje, która trochę odbiegała od standardowego wykładu akademickiego. W znakomitej większości wykłady były prowadzone z zamiarem dialogu ze studentami a sami wykładowcy starali się unikać cytatów z aktów prawnych.
W świetle przychylnych opinii, ze strony studentów, na temat przeprowadzonych wykładów mamy nadzieję na dalszą współpracę z Grupą Gumułka w tym zakresie.